See floora on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "flora"
},
"expansion": "English flora",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Flōra"
},
"expansion": "Latin Flōra",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English flora), ultimately from Latin Flōra.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "floora",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floora",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flooratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "floorikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooriansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooriltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "floorikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "floora",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "floora",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "floor",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Biology",
"orig": "fi:Biology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "bakteerifloora"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "normaalifloora"
}
],
"glosses": [
"flora"
],
"id": "en-floora-fi-noun-NdChtPzG",
"links": [
[
"flora",
"flora"
]
],
"related": [
{
"word": "fauna"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "kasvisto"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfloːrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈflo̞ːrɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oːrɑ"
}
],
"word": "floora"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "bakteerifloora"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "normaalifloora"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "flora"
},
"expansion": "English flora",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "Flōra"
},
"expansion": "Latin Flōra",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English flora), ultimately from Latin Flōra.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "floora",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floora",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooran",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooran",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flooratta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "floorikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooramme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooransa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "flooraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooriansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flooraltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooraltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flooriltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooriltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooralleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flooranaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flooranansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flooraksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "floorikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flooriksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "floorattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "floorittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "floorittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "floorineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "floorinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "floora",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "floora",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "floor",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "fauna"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oːrɑ",
"Rhymes:Finnish/oːrɑ/2 syllables",
"fi:Biology"
],
"glosses": [
"flora"
],
"links": [
[
"flora",
"flora"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfloːrɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈflo̞ːrɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oːrɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "kasvisto"
}
],
"word": "floora"
}
Download raw JSONL data for floora meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.